Czwartek 28.03.2024
KONKURS RECYTATORSKI | Wypożycz książkę na święta | Kiermasz bożonarodzeniowy | Wariacje na temat Reymonta | „ Biblioteka Przyjazna Uczniowi” | Sztafeta czytelnicza | Statystyki czytelnictwa | UWAGA!!! | SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI MIŁOSNEJ | Polecamy | Wybierz lekturę Narodowego Czytania 2017 | Ankieta | Dla rodziców | Uwolnij książkę!!!  Bookcrossing w naszej szkole ! | Promowanie czytelnictwa zaczyna się  od  najmłodszych….. | Kiermasz podręczników | Śladami naszych przodków | Lista lektur | Przyłapani na czytaniu… | Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji | Regulamin biblioteki szkolnej | Czytanie łączy pokolenia!!!! | Wielkanoc naszych pradziadków | Życzenia świąteczne | Ogólnopolski dzień głośnego czytania | Godziny pracy | Spotkanie autorskie z Melissą Darwood!! | Konkurs | Ferie w Bibliotece | Warto przeczytać | Happening czytelniczy "Jak nie czytam, jak czytam" | Kiermasz podręczników zakończony! | Październik miesiącem czytania książek… | „Książka to przyszłość”

Wariacje na temat Reymonta

Rok   2017   został ogłoszony przez Sejmik Województwa Łódzkiego Rokiem Stanisława Władysława Reymonta. Również ważny jest fakt, iż w tym roku przypada 150 rocznica urodzin tego, jednego z najwybitniejszych polskich  pisarzy w historii. Pierwszy Noblista Polski Niepodległej, autor chłopskiej epopei która znalazła się w kanonie lektur szkół ponadgimnazjalnych. Piewca literackiego obrazu Łodzi jak również prowincji urodził się na Ziemi Łódzkiej.

Z tej okazji uczennice Małgosia Tylke i Marysia Włodarczyk brały udział w wydarzeniu festiwalowym „Malowanie Reymonta” w Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie Łódzkim.  Do uczestniczek należało wybrać fragment z utworów Wł. Reymonta i przenieść go w dowolnej technice malarskiej na płótno. Małgosia wybrała fragment   przedstawiający wykopki. Marysia przedstawiła  bohaterów Jagnę i Macieja w orszaku ślubnym. Na uczestników wydarzenia czekały przygotowane sztalugi , farby akrylowe, akwarelowe, terpentyna, pędzle i pod okiem p. Woli  instruktorki rozpoczął się przyjemny czas twórczy…..

W trakcie malowania odczytywane były fragmenty pochodzące z twórczości  Wł. Reymonta „Chłopów”, „Ziemi Obiecanej” i „Wampira”…   Panowała przyjazna atmosfera pełna skupienia i radosnej pracy….

Fragment „Chłopów” – opis wykopków

….Rzędy kobiet czerwieniły się na kopaniskach…rozlegał się grochot zsypywanych do wozów kartofli…..miejscami orano jeszcze pod siew…stada krów srokatych pasły się na ugorach…długie, popielate zagony rdzawiły się młodą szczotką zbóż wschodzących…. To gęsi niby płaty śniegów bieliły się na wytartych, zrudziałych łąkach…krowa gdzieś zaryczała..ogniska się paliły i długie, niebieskie warkocze dymów ciągnęły się nad zagonami …wóz zaturkotał albo pług zgrzytnął o kamienie…to cisza obejmowała ziemię na chwilę, że słychać było głuchy bełkot rzeki i turkot młyna, schowanego za wsią, w zbitym gąszczu drzew pożółkłych…

Cieszymy się, że pogłębiamy wiedzę o  Wł. Reymoncie i promujemy jego twórczość poprzez współpracę bibliotek, naszej szkolnej „Przedwiośnie” oraz Miejskiej  Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim.