Otwarci na Świat ERASMUS+ - Wizyta w Poole ERAZMUS+ - Wizyta studyjna ERAZMUS+ - Kurs metodyczno - językowy w Regensburg ERAZMUS+ - Wizyta w Bournemouth Projekt "Równi wiedzą"

ERASMUS+ - Wizyta w Poole

Wizyta w Poole

W ramach projektu Erasmus+  „ Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” w okresie od 29-05  do 11-06- 2016r.  nauczyciel-bibliotekarz Ewa Maria Krasnopolska, oraz nauczyciel wychowania-fizycznego Kamila Łuczak uczestniczyły w praktycznej nauce  języka angielskiego  w Westbourne Academy w  Bournemouth. Celem wyjazdu było zwiększenie umiejętności językowych, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz poznanie historii i kultury Wielkiej Brytanii. Zajęcia odbywały się w szkole Westbourne  Academy  w wymiarze 6h dziennie przez pierwszy tydzień pobytu.   Składały się one z dwóch części: tradycyjne zajęcia w klasie oraz praktyczne zajęcia na zewnątrz. Podczas zajęć praktycznych  miałyśmy okazję zwiedzić  zabytki kultury i sztuki, a  umożliwiła nam to  m.in.  wycieczka  do    Bath w hrabstwie Somerset  w dolinie rzeki Avon. Miejscowość ta w  1987 roku uzyskała status miejsca dziedzictwa światowego.

W trakcie drugiego tygodnia uczestniczyłyśmy w praktycznych zajęciach w Secondary Grammar School  obserwując zajęcia i biorąc w nich czynny udział.

Udział w projekcie Erasmus+ umożliwia nauczycielom nie tylko podnoszenie kompetencji językowych, ale również zawodowych poprzez wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy z zakresu technik nauczania i przeniesienie ich do swojej szkoły.

W Wielkiej Brytanii lekcje wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Młodzież do szkoły uczęszcza w mundurkach. Każda lekcja trwa 60 minut, a w ciągu jednego dnia uczniowie maja po  5 lekcji. Na lekcjach wychowania fizycznego w miesiącu maj/czerwiec najczęściej uprawiany jest krykiet, tenis ziemny, rzut oszczepem.

Biblioteka jest miejscem gdzie uczniowie, szczególnie klas maturalnych spędzają czas na wyszukiwaniu materiałów potrzebnych im do nauki zarówno w książkach jak i w  Internecie. Potrzebne materiały sami kserują. Samo pomieszczenie biblioteki jest bardzo duże (90m kw.) gdzie mieści się 65 stanowisk z komputerami .W zbiorach bibliotecznych znajdują się zarówno książki, e-booki i  filmy. Ciekawostką był również punkt sprzedaży przyborów szkolnych (długopisy, zeszyty, cienkopisy, kalkulatory, gumki, oraz długopisy dla osób leworęcznych).

Innowacją dla nas było zaobserwowanie sytuacji, kiedy nauczyciel podczas przerwy zatrzymał ucznia i wręczył mu czerwona kartkę  za brak obuwia na zmianę.

Tekst: Ewa Krasnopolska