Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.
Miło nam poinformować, że działająca w naszej szkole grupa teatralna zdobyła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych Apli Papli 2016 organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Małego Księcia w Ozorkowie. Dawid Meresiński z klasy 2b otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora przeglądu.
Spektakl Łątki według scenariusza Uli Kałuzińskiej z klasy 3b wyreżyserował cały zespół aktorski: Klaudia Budzyńska, Ewelina Izydorczyk, Ola Jurkiewicz,Ula Kałuzińska, Agata Kieliszkowska, Łukasz Lityński,Dawid Meresiński, Magdalena Pisera, Radosław Pyciarz i Katarzyna Szadkowska oraz pani Emilia Lipiec- Kuzańska.
Gratulujemy!
1 kwietnia 2016 r Dzień Otwartych Drzwi
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie
Szanowni Gimnazjaliści! Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do siedziby naszej szkoły przy ul. Traugutta 1 w Ozorkowie.
W piątek 1 kwietnia 2016 r. przygotowujemy dla Państwa Dzień Otwartych Drzwi. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć , jak Liceum Żeromskiego wygląda „od środka”. Będą Państwo mogli pospacerować po szkolnych korytarzach, usiąść w szkolnych ławkach, a przede wszystkim porozmawiać z naszymi Uczniami i Nauczycielami, wszak najwięcej „o szkole” można dowiedzieć się w takich kuluarowych dyskusjach. Pytajcie więc, a my ze swej strony postaramy się udzielić rzetelnych i wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że uda nam się przybliżyć klimat naszej placówki, a Państwo wybiorą naszą szkołę jako miejsce swojej dalszej edukacji.
Dzień Otwartych Drzwi rozpocznie się o godzinie 10:00 spotkaniem w sali gimnastycznej, gdzie odbędzie się finał konkursu dla gimnazjalistów „Języki (nie)obce”.
O godzinie 12:00, po rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród, Pani Dyrektor Anna Plaskota spotka się z Gimnazjalistami, ich Rodzicami i Opiekunami aby przedstawić ofertę edukacyjną oraz zasady rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie. Po spotkaniu w sali gimnastycznej będzie można zwiedzić budynek szkoły, wziąć udział w zajęciach, doświadczeniach i zabawach na terenie szkoły.
Zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów
zainteresowanych nauką w naszym LO !!!
Od 2015 roku I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Ozorkowie realizuje Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej”. Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Mobilność ta jest ściśle powiązana z Planem Rozwoju Szkoły i realizowana w oparciu o potrzeby naszej placówki. Wśród najważniejszych celów projektu wymienić należy- rozwój kompetencji kluczowych, m.in. nabycie wiedzy w zakresie możliwości wykorzystania nowych metod pracy i technik nauczania, podniesienie kompetencji w zakresie języka obcego-oraz poszerzenie poziomu kompetencji społecznych, językowych, kulturowych.
REGENSBURG
W ramach programu „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej” uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie metodyczno-językowym ( 29.02.2016 -11.03.2016) –„Auffrischungskurs für Deutschlehrer –MethodenundSprache” w Niemczech.
Kurs został zorganizowany przez szkołę językową Horizonte w Regensburgu i obejmował 30 jednostek lekcyjnych tygodniowo.
W programie ujęto zajęcia językowe, wzbogacające słownictwo, komunikatywność wypowiedzi ustnej i pisemnej, popołudniowe warsztaty metodyczne oraz program fakultatywny. Każde spotkanie było poświęcone innemu zagadnieniu. Ciekawe metody wprowadzania i utrwalania struktur gramatycznych (zabawy z gramatyką), zagadnień leksykalnych, konwersacji, zastosowanie filmu i muzyki na lekcji języka niemieckiego, język młodzieżowy, elementy teatru, czy kulturoznawstwo (niemieckie produkty i ich historia, typowe potrawy dla Bawarii i innych regionów Niemiec-to tylko niektóre zagadnienia omawiane na zajęciach. Forma warsztatowa większości przeprowadzonych zajęć pokazała wiele praktycznych sposobów przekazywania wiedzy uczniom.
W ramach kursu odwiedziliśmy również jedną z pobliskich szkół. Obserwacja zajęć pozwoliła nam poznać młodzież oraz porozmawiać i wymienić doświadczenia z nauczycielami z Niemiec. Każdy uczestnik kursu „Auffrischungskurs für Deutschlehrer
–Methoden und Sprache” został też wyposażony w liczne materiały, gotowe ćwiczenia czy pomysły realizacji niektórych zagadnień zarówno gramatyczno-leksykalnych jak i związanych z szeroko pojętą kulturą państw niemieckojęzycznych. Ponadto przyjazna atmosfer, a panująca w Horizonte oraz życzliwość i otwartość nauczycieli na potrzeby słuchaczy, pozwoliła zgromadzić materiały stosownie do naszych potrzeb i oczekiwań.
Ważnym uzupełnieniem kursu był także program fakultatywny, w którym chętnie brali udział wszyscy słuchacze szkoły językowej pochodzący z różnych krajów. Program popołudniowy obejmował zwiedzanie pięknych historycznych miast Regensburg, Kallmünz oraz Monachium, wieczorki filmowe oraz spotkania przy tzw. Stammtisch, co stwarzało wspaniałą okazję do konwersacji w języku niemieckim, wymiany doświadczeń i poznania kultury innych narodowości.
Uzyskaną na kursie wiedzę sposób wiedzę będę aktywnie wykorzystywać w pracy szkolnej, poprzez wzbogacanie jednostek lekcyjnych. Myślę, że przyczyni się to do podniesienia poziomu nauczania języka niemieckiego oraz wzrostu zainteresowania wśród uczniów kulturą Niemiec.
Kurs metodyczno –językowy w Niemczech to dopiero dobry początek mobilności zagranicznych. Wkrótce rozpoczynają się wyjazdy szkoleniowe do Anglii. Ponadto planowane jest również zorganizowanie pobytów zagranicznych dla uczniów naszej szkoły.
Aneta Geraga
nauczyciel języka niemieckiego
10 marca 2016 w naszej szkole odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego pt. ‘Wybór kierunku kształcenia’ przeprowadzone przez p. Izabelę Matusiak i p. Piotra Łosia z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łodzi. Uczniowie klas maturalnych w czasie tych zajęć mogli lepiej przyjrzeć się obecnemu rynkowi pracy, dostępnym zawodom, a także – przy pomocy specjalnego testu – wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę rozwoju zawodowego. Maturzyści dowiedzieli się również, jaką szkołę wybrać po liceum w zależności od tego, jaką pracę chcą wykonywać w przyszłości. Prowadzący odpowiadał na wszystkie pytania bardzo szczegółowo, i z pewnością rozwiał wiele wątpliwości uczniów. Wykład był bardzo ciekawy i można było zaczerpnąć z niego bardzo dużo cennych informacji pomocnych zwłaszcza w momencie, w którym młodzi ludzie stają przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej ich przyszłości i dalszej edukacji.
27 stycznia zakończyły się rozgrywki dziewcząt i chłopców w koszykówce o Mistrzostwo Powiatu Zgierskiego. Drużyna chłopców zdobyła pierwsze miejsce w grupie „C” wygrywając 25:14 z ZSZ Aleksandrów i 36:21 z ZSZ Ozorków. Pierwszy mecz rozgrywek finałowych nasi chłopcy przegrali z LO Aleksandrów 17:29, w drugim natomiast wygrali z ZSO Zgierz 35:31 zdobywając pierwszy raz w historii tytuł wicemistrzów powiatu !
W składzie drużyny znaleźli się (Adam Skowroński IIIa, Mateusz Ciesielski IIIa, Dominik Wyderkiewicz IIIb, Jakub Kaczmarek IIIb, Przemek Eljasik IIIb, Julian Augustyniak IIa , Dawid Meresiński IIb, Michał Gieraga IB i Bartosz Zawierucha Ia.)
W mistrzostwach dzielnie walczyły też nasze dziewczęta: Kamila Stawisińska IIIc, Patrycja Pakulska IIc Dominika Król IIc, Martyna Pawlak IIc, Martyna Sobczak IIc, Dominika Baranowska IIa, Natalia Błaszczyk IIa, Natalia Szmigiel IIa i Angela Fliszewska Ia. Drużyna dziewcząt ostatecznie zajęła 6 miejsce.
Gratulacje za sportową postawę i sukces składa
opiekun drużyn W. Polak
Sukces Kasi i Olgi
Miło nam poinformować, że Kasia Szadkowska z klasy 2b (uczennica p. Emilii Lipiec- Kuzańskiej) zajęła III miejsce w organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Małego Księcia w Ozorkowie WOJEWÓDZKIM TURNIEJU POEZJI MIŁOSNEJ, zaś Olga Wierzbińska z klasy 1b (uczennica p. Małgorzaty Czotyrbok) zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dwa miejsca na podium Powiatowego Konkursu Ortograficznego
W Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym corocznie przez Zespół Szkół im J.S. Cezaka w Zgierzu Ola Jurkiewicz z klasy 2b- uczennica p. Emilii- Kuzańskiej zajęła II miejsce, a Emilia Krysiak z klasy 3a- uczennica p. Małgorzaty Czotyrbok - III miejsce.
To kolejny sukces dziewczyn w tym konkursie- w ubiegłym roku zdobyły odpowiednio miejsca I-sze i II-gie.
Emilia Krysiak z klasy 3 a- uczennica p MałgorzatyEmilia Krysiak z klasy 3 a- uczennica p Małgorzaty Czotyrbok zajęła III miejsce.
Organizatorzy tegorocznego dyktanda postawili na trudności związane z pisownią nazw własnych.
"Na Półwyspie Apenińskim warto by zwiedzić Miasto Siedmiu Wzgórz, niegdyś stolicę starożytnego państwa rzymskiego, podziwiać prastare Forum Romanum, zrobić selfie przy pomniku Wiktora Emanuela II, a także zobaczyć to, co zostało po dynastii julijsko – klaudyjskiej.”
O skali trudności może świadczyć fakt, że w tym roku żadnemu z uczestników nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie.
Tym bardziej gratulujemy naszym uczennicom - Oli i Emilii!!!
Gratulujemy sukcesu!
O wolności z dr hab. Mariuszem Bartosiakiem
9 lutego klasy humanistyczne spotkały się w naszej szkole z doktorem habilitowanym Mariuszem Bartosiakiem- pracownikiem naukowym Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego na warsztatach poświęconych Wiernemu Rusłanowi Gieorgija Władimirowa. W kontekście literatury łagrowej rozmawialiśmy o uczuciach uległości i nienawiści, podporządkowania i buntu, dominacji i strachu, a przede wszystkim o tym, czym niezależnie od czasu i szerokości geograficznej jest wolność.
Życie codzienne osiemnastowiecznej arystokracji – warsztaty na UŁ
Koło Naukowe Miłośników Oświecenia prowadzone przez Panią dr hab. Agnieszkę Kobrzycką z Katedry Literatury Staropolskiej i Nauk Pomocniczych poprowadziło dla uczniów klas humanistycznych warsztaty, których celem było przybliżenie uczestnikom stylu życia osiemnastowiecznych elit.
Rozkład zajęć modnej damy, tajniki mody i makijażu (mowa wachlarza, sztuka nakładania muszek), rozrywki arystokracji (bale, żywe obrazy, teatr de societe) i tajemnice alkowy... Usłyszeliśmy min., że na pamięć szkodzą „kąpiele zbyteczne”, a łysą głowę można „włosami napełnić mieszając proch z gnojem myszy polnej”. Wszystko to w niekonwencjonalnej formie i przy pysznej kawie z imbirem.
We wtorek 22 grudnia w naszej szkole z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna”, będące współczesną interpretacją znanej powieści Charlesa Dickensa. Występujący uczniowie klasy przekazali widzom piękną treść, docierając do ich serc i głęboko wzruszając. Całości dopełniła zachwycająca, wprowadzająca w świąteczny klimat dekoracja wykonana przez uczniów pod okiem wychowawczyni, pani Agaty Kokot Brygier. Warto nadmienić, że scenariusz napisała uczennica klasy IIb Aleksandra Jurkiewicz. Przedstawienie zostało odebrane bardzo pozytywnie, o czym świadczyły wspaniałe brawa i gratulacje ze strony zaproszonych gości.
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego dnia 18.12.2015r. w szkole odbyły się warsztaty pt. ‘Autoprezentacja bez tajemnic’ prowadzone przez p. Pawła Łuczaka, wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale Zarządzania. Uczestniczyły w nich klasy III a i III b. Warsztaty miały na celu zapoznać uczniów z kreowaniem własnego wizerunku na rynku pracy i efektywną komunikacją werbalną i niewerbalną podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy choćby podczas zdawania ustnych egzaminów. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z ofertą studiów UŁ na rok szk. 2016/2017.
Dnia 10 grudnia 2015 roku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem Samorządu Szkolnego p. Kamilą Łuczak uczestniczyła w XV Forum Samorządowym, które odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Małego Księcia w Ozorkowie. Temat tegorocznego forum brzmiał: „Budujemy mosty, burzymy mury” – razem tworzymy lepszy świat. Celem spotkania młodzieży było doskonalenie umiejętności budowania relacji w oparciu o świat wartości oraz odkrywania i przeżywania pozytywnych emocji.
W ramach tegorocznego forum odbyły się trzy warsztaty zajęciowe:
1) „ Świat przyjazny człowiekowi” - warsztat psychologiczno – plastyczny, prowadzony przez p. Małgorzatę Dropińską – Antczak oraz p. Marlenę Zarzycką;
2) „Jasna strona mocy” – opowieść o lepszym świecie - zajęcia twórcze , prowadzone przez p. Annę Sitarz oraz p. Anetę Geraga;
3) „ Postaw na dobro” - zajęcia teatralne, prowadzone przez p. Mariolę Tylke.
Zajęcia warsztatowe zorganizowano również dla opiekunów grup uczniowskich. Poprowadziły je p. Ewa Pałasz oraz p. Danuta Trzcińska.
Na wszystkich warsztatach młodzież nie tylko miała możliwość wyrażenia własnych emocji, czy to w pracach plastycznych, literackich czy też w krótkim przedstawieniu, ale również promowania pozytywnych wzorców społecznych. Ponadto forum stanowiło wspaniałą okazję do bycia razem i nawiązania nowych znajomości. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i z pewnością wiele dowiedzieli i nauczyli.
25 listopada uczniowie klasy IIC pod opieką p. Małgorzaty Maciejewskiej i p. Agaty Kokot - Brygier odwiedzili dwa łódzkie muzea.
W Muzeum Geologicznym młodzież wysłuchała wykładu na temat ,,Powstawanie, występowanie i wykorzystanie minerałów i skał”
a następnie podziwiała eksponaty geologiczne z różnych zakątków świata.
Niezwykle interesująca okazała się wizyta w Muzeum Farmacji im. Prof. Jana Muszyńskiego. Muzeum mieści się w najstarszej łódzkiej aptece. Wędrując po jego wnętrzach uczniowie oglądali zbiory żeliwnych moździerzy, aparatury laboratoryjnej, poznali dawne metody wytwarzania pigułek i czopków.
W czasie lekcji muzealnych młodzież rozwiązywała karty pracy z zadaniami z chemii przygotowanymi przez p. Maciejewską.
We wtorek, 24 listopada na hali sportowej, odbył się
XXVIII Turniej Klas Pierwszych ozorkowskiego LO. Organizatorami ów wydarzenia była zeszłoroczna zwycięska klasa IIB wraz z wychowawczynią p. Agatą Kokot Brygier.
Turniej uroczyście rozpoczęła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie p. Anna Plaskota.
Jak co roku obowiązkowymi konkurencjami były prezentacja klasy i grupowe skoki przez skakankę. Uczestnicy mieli możliwość pokazania swojej kreatywności i ducha walki.
Jury, do którego organizatorzy zaprosili p. Dyrektor, byłych i obecnych nauczycieli naszego LO: p. Kamilę Łuczak, p. Krzysztofa Szałapskiego, p. Janusza Libiszewskiego, przewodniczącą i zastępcę przewodniczącej samorządu szkolnego, skrupulatnie oceniało wysiłek uczniów.
Oczywiście wychowawcy poszczególnych klas również brali udział w grach. Aż do ostatniej konkurencji wszystkie klasy szły "łeb w łeb" - wyniki wciąż były równe. Rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w dogrywce. Każda klasa wyciskała siódme poty w walce po zwycięstwo. Ostatecznie zwyciężyła klasa IA z wychowawczynią p. Anetą Geragą.
Uczestnicy zostali nagrodzeni pysznymi ptysiami, a zwycięzcy smacznym tortem. Oprócz tego uczniowie dostali puchary i dyplomy, które będą zdobiły ich klasy.
Fundatorem nagród były firmy: cukiernia „Piotruś” oraz piekarnia „Dana”, na których wsparcie nasza szkoła zawsze może liczyć oraz klasa IIB.
W następnym roku, zgodnie z tradycją szkoły, do wspólnej zabawy zaprosi uczniów zwycięska klasa IA.
Liczymy na duże emocje!
26 listopada 2015 r., o godz. 14.00 odbyło się spotkanie koła historycznego, prowadzonego przez P. Annę Plaskotę, z ks. dr Marcinem Undas – proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej pod wezwaniem Dwunastu Apostołów w Ozorkowie. Podczas spotkania ks. dr M. Undas wygłosił wykład nt. „Reformacja. Podobieństwa i różnice pomiędzy religią katolicką a religią ewangelicko-augsburską.
3 grudnia 2015 r. młodzież z koła historycznego wraz z opiekunami odwiedziła kościół ewangelicko-augsburski. W pięknych wnętrzach kościoła uczestnicy zostali zapoznani z historią kościoła ewangelicko-augsburskiego w Ozorkowie.
Za piękną, bardzo ciekawą, pełną historii miasta i kościoła wycieczkę dziękujemy księdzu proboszczowi dr Marcinowi Undas oraz p. Andrzejczakowi.
Do zobaczenia podczas spaceru po cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Ozorkowie.
Koło historyczne
Pierwszy sukces siatkarzy
1 grudnia w hali sportowej odbył się turniej o Puchar Burmistrza Miasta Ozorkowa w piłce siatkowej chłopców. W imprezie sportowej wzięły udział 3 drużyny z Ozorkowa: I Liceum Ogólnokształcące; Zespół Szkół Zawodowych i Gimnazjum nr 1. Reprezentacja naszego LO zwyciężyła w całym Turnieju, a najlepszym zawodnikiem został Nikodem Nowak z klasy I A. Gratulujemy zwycięstwa!
Skład zespołu: Szymon Molenda, Mateusz Grzyb, i Mateusz Ciesielski- III A; Tobiasz Klimczak- III D; Adrian Kręcikowski, Nikodem Nowak, Bartosz Zawierucha, Łukasz Karolak, Konrad Dośpiał - I A. Opiekun - pani Kamila Łuczak
Literatura w jednym zdaniu, czyli warsztaty literackie z dr Alicją Mazan- Mazurkiewicz
16 listopada uczniowie klas 2b i 3b wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach, które poprowadziła w naszej szkole pani dr Alicja Mazan- Mazurkiewicz- pracownik naukowy Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Tematem spotkania zatytułowanego Literatura w jednym zdaniu było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że słowa obdarzone są szczególną mocą kreowania znaczeń. Uczniowie poznali zasady tworzenia haiku, limeryku oraz drabble, a następnie sami pisali opowiadania złożone z pięćdziesięciu albo stu słów przekonując się, jak trudna jest maksymalna kondensacja sensów i że nie jest łatwo napisać dobry tekst….
Kolejne warsztaty dla humanistów, tym razem na Wydziale Filologicznym już 11 grudnia.
Uczeń klasy 2b Milan Chyliński zakwalifikował się do II etapu eliminacji kadry Polski w brydżu sportowym. Spośród 26 par z całego kraju zostało wyłonionych tylko 6. W lutym Milana i Darka Syncerka z ZSZ Ozorkowie czeka rywalizacja z najlepszymi, min. z ubiegłorocznymi Mistrzami Polski. Tylko 3 najlepsze pary pojadą na Mistrzostwa Europy na Litwę, a w lutym na Mistrzostwa Świata do USA.
Gratulujemy zawodnikom oraz ich trenerowi p. Henrykowi Chojnackiemu i życzymy sukcesów!