Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.
Wizyta w Poole
W ramach projektu Erasmus+ „ Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” w okresie od 29-05 do 11-06- 2016r. nauczyciel-bibliotekarz Ewa Maria Krasnopolska, oraz nauczyciel wychowania-fizycznego Kamila Łuczak uczestniczyły w praktycznej nauce języka angielskiego w Westbourne Academy w Bournemouth. Celem wyjazdu było zwiększenie umiejętności językowych, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz poznanie historii i kultury Wielkiej Brytanii. Zajęcia odbywały się w szkole Westbourne Academy w wymiarze 6h dziennie przez pierwszy tydzień pobytu. Składały się one z dwóch części: tradycyjne zajęcia w klasie oraz praktyczne zajęcia na zewnątrz. Podczas zajęć praktycznych miałyśmy okazję zwiedzić zabytki kultury i sztuki, a umożliwiła nam to m.in. wycieczka do Bath w hrabstwie Somerset w dolinie rzeki Avon. Miejscowość ta w 1987 roku uzyskała status miejsca dziedzictwa światowego.
W trakcie drugiego tygodnia uczestniczyłyśmy w praktycznych zajęciach w Secondary Grammar School obserwując zajęcia i biorąc w nich czynny udział.
Udział w projekcie Erasmus+ umożliwia nauczycielom nie tylko podnoszenie kompetencji językowych, ale również zawodowych poprzez wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy z zakresu technik nauczania i przeniesienie ich do swojej szkoły.
W Wielkiej Brytanii lekcje wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Młodzież do szkoły uczęszcza w mundurkach. Każda lekcja trwa 60 minut, a w ciągu jednego dnia uczniowie maja po 5 lekcji. Na lekcjach wychowania fizycznego w miesiącu maj/czerwiec najczęściej uprawiany jest krykiet, tenis ziemny, rzut oszczepem.
Biblioteka jest miejscem gdzie uczniowie, szczególnie klas maturalnych spędzają czas na wyszukiwaniu materiałów potrzebnych im do nauki zarówno w książkach jak i w Internecie. Potrzebne materiały sami kserują. Samo pomieszczenie biblioteki jest bardzo duże (90m kw.) gdzie mieści się 65 stanowisk z komputerami .W zbiorach bibliotecznych znajdują się zarówno książki, e-booki i filmy. Ciekawostką był również punkt sprzedaży przyborów szkolnych (długopisy, zeszyty, cienkopisy, kalkulatory, gumki, oraz długopisy dla osób leworęcznych).
Innowacją dla nas było zaobserwowanie sytuacji, kiedy nauczyciel podczas przerwy zatrzymał ucznia i wręczył mu czerwona kartkę za brak obuwia na zmianę.
Udział w projekcie Erasmus+ umożliwia nauczycielom nie tylko podnoszenie kompetencji językowych, ale również zawodowych poprzez wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy z zakresu technik nauczania i przeniesienie ich do swojej szkoły.
Tekst: Ewa Krasnopolska