Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.
W ramach programu „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej” uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie metodyczno-językowym ( 29.02.2016 -11.03.2016) –„Auffrischungskurs für Deutschlehrer –MethodenundSprache” w Niemczech.
Kurs został zorganizowany przez szkołę językową Horizonte w Regensburgu i obejmował 30 jednostek lekcyjnych tygodniowo.
W programie ujęto zajęcia językowe, wzbogacające słownictwo, komunikatywność wypowiedzi ustnej i pisemnej, popołudniowe warsztaty metodyczne oraz program fakultatywny. Każde spotkanie było poświęcone innemu zagadnieniu. Ciekawe metody wprowadzania i utrwalania struktur gramatycznych (zabawy z gramatyką), zagadnień leksykalnych, konwersacji, zastosowanie filmu i muzyki na lekcji języka niemieckiego, język młodzieżowy, elementy teatru, czy kulturoznawstwo (niemieckie produkty i ich historia, typowe potrawy dla Bawarii i innych regionów Niemiec-to tylko niektóre zagadnienia omawiane na zajęciach. Forma warsztatowa większości przeprowadzonych zajęć pokazała wiele praktycznych sposobów przekazywania wiedzy uczniom.
W ramach kursu odwiedziliśmy również jedną z pobliskich szkół. Obserwacja zajęć pozwoliła nam poznać młodzież oraz porozmawiać i wymienić doświadczenia z nauczycielami z Niemiec. Każdy uczestnik kursu „Auffrischungskurs für Deutschlehrer
–Methoden und Sprache” został też wyposażony w liczne materiały, gotowe ćwiczenia czy pomysły realizacji niektórych zagadnień zarówno gramatyczno-leksykalnych jak i związanych z szeroko pojętą kulturą państw niemieckojęzycznych. Ponadto przyjazna atmosfer, a panująca w Horizonte oraz życzliwość i otwartość nauczycieli na potrzeby słuchaczy, pozwoliła zgromadzić materiały stosownie do naszych potrzeb i oczekiwań.
Ważnym uzupełnieniem kursu był także program fakultatywny, w którym chętnie brali udział wszyscy słuchacze szkoły językowej pochodzący z różnych krajów. Program popołudniowy obejmował zwiedzanie pięknych historycznych miast Regensburg, Kallmünz oraz Monachium, wieczorki filmowe oraz spotkania przy tzw. Stammtisch, co stwarzało wspaniałą okazję do konwersacji w języku niemieckim, wymiany doświadczeń i poznania kultury innych narodowości.
Uzyskaną na kursie wiedzę sposób wiedzę będę aktywnie wykorzystywać w pracy szkolnej, poprzez wzbogacanie jednostek lekcyjnych. Myślę, że przyczyni się to do podniesienia poziomu nauczania języka niemieckiego oraz wzrostu zainteresowania wśród uczniów kulturą Niemiec.
Kurs metodyczno –językowy w Niemczech to dopiero dobry początek mobilności zagranicznych. Wkrótce rozpoczynają się wyjazdy szkoleniowe do Anglii. Ponadto planowane jest również zorganizowanie pobytów zagranicznych dla uczniów naszej szkoły.
Aneta Geraga