Piątek 19.04.2024

Patronaty

Wyzsze uczelnie patronujące szkole

Ozorkowscy licealiści to już studenci!

Ozorkowskie I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego stawia na wszechstronny rozwój uczniów. Teraz mają oni jeszcze szerszy dostęp do wiedzy i to pod okiem najlepszych specjalistów. Wszystko za sprawą patronatu naukowego Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. W listopadzie 2012 r. podpisano umowę o patronacie naukowym nad klasami matematyczno – fizycznymi z Instytutem Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. W styczniu 2013 r.  umowę partnerską obejmującą kształcenie w klasach humanistycznych zawarto z Instytutem Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. W marcu zostanie sfinalizowana umowa patronacka dla klas biologiczno – chemicznych między I LO w Ozorkowie a Wydziałem Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czym jest patronat naukowy?

Patronat naukowy jest umową partnerska między uczelnią wyższą a szkołą średnią stwarzającą uczniom nowe możliwości rozwoju, a nauczycielom pozwalającą na wymianę doświadczeń z kadrą akademicką.

Uczniowie ozorkowskiego liceum będą uczestniczyć raz w miesiącu w wykładach otwartych w budynkach uczelni, brać udział w wykładach , prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie. Uczelnie obejmą także patronat nad międzyszkolnymi konkursami przedmiotowymi, zostaną podjęte wspólne inicjatywy i projekty edukacyjne.

Kto, gdzie, dlaczego?

21 listopada 2012 r. dyrektor szkoły Anna Plaskota podpisała na Wydziale Informatyki Stosowanej PŁ list intencyjny. Uczelnię reprezentował prof. dr hab.Dominik Sankowski. Umowa patronacka umożliwia młodym informatykom z klas A udział w zajęciach praktycznych  w piętnastostanowiskowej pracowni komputerowej uczelni wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt o wartości 1 mln. zł.

28 stycznia  w budynku szkoły podpisano umowę o patronacie naukowym z Instytutem Kultury Współczesnej UŁ. Uczelnię reprezentowały: prof. dr hab. Małgorzata Leyko – znany teatrolog, dyrektor Instytutu i kierownik Katedry Dramatu i Teatru UŁ,dr Irena Hubner – wicedyrektor Instytutu, pracownik Katedry Teorii Literatury UŁ oraz mgr Katarzyna Wielechowska-  pracownik naukowy Katedry Dramatu i Teatru. Wykład Inauguracyjny dotyczący roli  humanistyki  wygłosiła mgr Katarzyna Wielechowska. Z ramienia organu prowadzącego szkołę w uroczystości uczestniczył Członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski. Koncert muzyczny w opinii gości perfekcyjnie przygotowany przez uczniów był doskonałym dopełnieniem całości. Umowa pozwoli uczniom klas B pod egidą Instytutu rozwijać  zainteresowania teatrologiczne: brać udział w wydarzeniach kulturalnych Łodzi- w najbliższym czasie w Międzynarodowym Dniu Teatru “Dotknij Teatru”.

Planowane na marzec podpisanie umowy o patronacie naukowym dla klas C będzie tylko formalnością, bowiem już od września młodzież uczestniczy w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UŁ i w cotygodniowych laboratoriach w Zgierzu pod okiem dr Urszuli Żłobińskiej.

Korzyści? Na pewno. Wyzwania? Dlaczego nie!

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki to uczelnie posiadające najszerszą ofertę edukacyjną i oferujące najwyższy poziom nauczania. Na rynku pracy  dyplom uczelni państwowej ma  ciągle niepodważalną rangę.  Wykorzystując atut, jakim jest niewielka odległość od Łodzi już w trakcie trzyletniej nauki w szkole średniej liceum proponuje uczniom  zdobywanie wiedzy i umiejętności na poziomie akademickimi dzięki zajęciom prowadzonym przez kadrę naukową w doskonale wyposażonych pracowniach i laboratoriach, których nie można znaleźć nawet w najlepszych szkołach.

Dlaczego I Liceum Ogólnokształcące im. S, Żeromskiego w Ozorkowie otrzymało zgodę Rad Wydziałów PŁ i UŁ na patronat?

Liceum ma osiągnięcia, które zdaniem środowiska akademickiego dają gwarancję jakości. Jest Szkołą Sukcesu dzięki bardzo wysokiej Edukacyjnej Wartości Dodanej, która bada przyrost wiedzy ucznia na tym etapie edukacyjnym. Przekłada się to na wysokie wyniki maturalne na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Z języka polskiego  i historii są to wyniki wyższe niż średnia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi i najwyższe w powiecie zgierskim. Uczniowie startują z powodzeniem olimpiadach przedmiotowych i konkursach . Teraz za sprawą ciągłej opieki merytorycznej pracowników naukowych będą mogli osiągać kolejne sukcesy. Wymaga to zaangażowania i wysiłku intelektualnego, ale daje niepowtarzalną szansę na rozwój.

Co zatem oznacza patronat naukowy?

Dla licealistów i ich nauczycieli- dużo pracy i na pewno dużo satysfakcji.