Kącik pedagoga i psychologa

Mój wybór - moja przyszłość

Planowanie ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej  należy do  najtrudniejszych decyzji                      w życiu każdego młodego człowieka.

Z pewnością zadajesz sobie pytania: Jaki kierunek studiów wybrać? Kim będę w przyszłości? Na czym będzie polegała moja praca? Jak pokierować swoją karierą zawodową? , itp.

Najistotniejsze jest zrozumieć, kim jesteś, jakie są Twoje zainteresowania oraz jak możesz wykorzystać swoje mocne strony, aby podjąć jak najlepsze decyzje edukacyjne i zawodowe.

Rozpoznawanie własnych cech i umiejętności jest niezbędne przy planowaniu edukacji oraz kariery zawodowej. To, co myślisz o sobie, ma ogromny wpływ na Twoje życie, na to, jak się zachowujesz, jaki masz stosunek do siebie i do innych ludzi.

Odpowiedz sobie na pytania!

1. Jakie są twoje charakterystyczne cechy?
  2.  Jakich umiejętności Ci brakuje?
  3. Co umiesz robić dobrze?
  4. Co wychodzi Ci gorzej?
  5. Za co chwalą Cię inni?
  6. Czego powinieneś/powinnaś unikać?
  7.  Jakie słabe strony spostrzegają u Ciebie inni ludzie?
  8. Co lubisz robić?
  9. Czy chciałbyś/chciałabyś robić coś lepiej?

Najlepsza dla Ciebie praca to ta, w trakcie której będziesz skutecznie wykorzystywać swoje umiejętności, czyli to co potrafisz zrobić. Niezależnie od dyplomów i wiedzy, którą posiadasz. Twoim zadaniem jest udowodnić, że masz umiejętności.

Dla pracodawcy już sposób, w jaki ubiegasz się o pracę świadczy o tym, w jaki sposób będziesz ją wykonywał.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej postaraj się zilustrować przyszłemu pracodawcy swój stosunek do pracy. Zbierz informacje na temat firmy i zaskocz go swoim zorientowaniem w temacie. Przekładaj swoja wiedzę i zainteresowania na praktyczne umiejętności :

Zamiast mówić,  lubię grać w piłkę nożną, powiedz, że gra w drużynie piłkarskiej Twojej szkoły pozwoliła Ci nabyć umiejętność współpracy i współdziałania z innymi.

Współcześni pracodawcy oczekują:

• punktualności,
  • niezawodności,
  • właściwej postawy wobec pracy,
  • ludzi o dużym zapale, energii i entuzjazmie,
  • ludzi o wysokiej samodyscyplinie,
  • ludzi dobrze zorganizowanych i zmotywowanych,
  • ludzi komunikatywnych i oddanych pracy zespołowej,
  •  ludzi elastycznych i szybko reagujących.

Pamiętaj, że Twoja przyszłość zawodowa zależy tylko od CIEBIE. Nie rezygnuj! Poszukuj! Sprawdzaj! Podejmuj ryzyko!

POWODZENIA!!!

mojwybor.pptx