Kącik pedagoga i psychologa

Uzaleznienia

Rozmawiając o uzależnieniach XXI wieku coraz częściej słyszymy o uzależnieniu                         od komputera, Internetu czy komórki. „Siecioholizm” czy „Fonoholizm” to kolejne, obok alkoholizmu, czy narkomanii nałogi, które wciągają coraz większą liczbę młodych ludzi. Chociaż są to zjawiska stosunkowo nowe, to jednak przybierają na sile i coraz częściej traktowane są jako prosty sposób na ucieczkę od realnej rzeczywistości. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że uzależnienie od gier komputerowych, Internetu lub samego komputera jest rzeczywistym zagrożeniem, które wymaga leczenia.

Największym problemem aktualnie wydaje się być uzależnienie od Internetu, oraz gier komputerowych. Uzależnienia te polegają na wielogodzinnym, niekontrolowanym korzystaniu z komputera, co w konsekwencji  przekłada się na stopniową utratę zdrowia                 w sferze psychicznej, fizycznej, interpersonalnej, społecznej, a także rodzinnej. Nieświadomość narastającego problemu tylko go pogłębia. Warto się dowiedzieć, czym jest uzależnienie od Internetu i jak się objawia, by móc się przed nim uchronić lub rozpocząć trudną walkę o wyjście z nałogu.

Cytat z forum:  mama nastoletniego chłopca uzależnionego od wirtualnego świata.

„Nie ma nic gorszego dla rodzica niż zbyt późne przekonanie się o tym, że własne dziecko nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistym świecie, a wszystko z naszej winy przez to, że nie mieliśmy czasu na jego marudzenie. Dostał co chciał i my byliśmy szczęśliwi wykonując swoje obowiązki. Z początku nawet nie dostrzegliśmy jego "drobnych" jak się wydawało zmian nastrojów(coraz gorsze wyniki w nauce, brak zajęć w domu poza grą, porzucenie tak kochanej piłki, strata przyjaciół i coraz agresywniejsze podejście do nas.) Syn nie chciał wykonywać żadnych poleceń, chyba że dostał pozwolenie na komputer, ale przed grą, jak skończył grać to już w ogóle nic nie zrobił. Zaczął się denerwować bez powodu, nie można mu było nic powiedzieć, a teraz z naszej winy jeździmy 4 razy w tygodniu do psychologa i jesteśmy po kuracji odwykowej jak dla jakiegoś alkoholika. Ludzie nie mają pojęcia co czuje matka kiedy odwozi dziecko do ośrodka. Dlatego chciałabym przestrzec wszystkich rodziców by skrócili czas korzystania z komputera swoim dzieciom do minimum, oraz kontrolowali cały czas korzystanie z komputera! Apeluję, byście nie pozwolili zrobić życiowych kalek bez żadnych zainteresowań poza grą własnych dzieci. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej czym grozi tego typu przyjemność, to nie kupilibyśmy wcale komputera.”

Cybermama

UZALEZNIENIA___BEHAWIORALNE.pptx