Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.
16 września 2016 uczniowie naszego liceum wraz z opiekunkami, p. Ewą Krasnopolską i p. Małgorzatą Czotyrbok udali się na pasjonującą podróż w przeszłość, dzięki której mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie w dawno minionych latach. To była niesamowita okazja, żeby zobaczyć zabytki polskiej kultury i dowiedzieć się czegoś więcej o dawnych tradycjach, które przecież ukształtowały dzisiejszą rzeczywistość.
Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki było Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Oglądaliśmy tam m.in. średniowieczne inkunabuły i starodruki, a w tym m.in. Kazania Piotra Skargi z 1600r., a także numizmaty z X i XI wieku. Wystawa ta, dotycząca początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich, zorganizowana została z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, jak również obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Obcowanie z tak cennymi zabytkami naszej kultury było niezapomnianym przeżyciem, a dzięki interesującym opowieściom kustosza mogliśmy na krótką chwilę zapomnieć o pośpiechu życia w XXI wieku i przenieść się do czasów średniowiecza, renesansu, baroku…
Następnie udaliśmy się do kolegiaty tumskiej, czyli jednej z pereł architektury romańskiej w Polsce. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem historii tego miejsca, jak i atmosfery, która w nim panowała – można tam było naprawdę poczuć ciężar wieków, które widział ten budynek. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o ważnych wydarzeniach związanych z kolegiatą tumską, co pozwoliło nam lepiej poznać historię nie tylko naszego regionu, ale również kraju. Z zachwytem podziwialiśmy piękne wnętrze kolegiaty, stojąc w tym samym miejscu, które kiedyś odwiedzali nasi przodkowie.
Ostatnim przystankiem była Łęczycka Zagroda Chłopska znajdująca się nieopodal Tumu. Wizyta w skansenie przeniosła nas w czasy najmniej odległe, a jednak nie mniej pasjonujące – czyli okres XIX wieku i lata międzywojenne. Mogliśmy tam oglądać pięknie zrekonstruowane budynki charakterystyczne dla polskiej wsi sprzed wieków, a także poznać barwne tradycje, obrzędy i kulturę społeczności chłopskiej. Ciekawymi elementami Zagrody były również takie budynki, jak wiatrak typu koźlak z 1820r. oraz stara olejarnia i kuźnia.
Wielu z nas nie pomyślałoby wcześniej, że w naszej okolicy możne znajdować się tyle ciekawych miejsc. Jak napisał Stanisław Jachowicz:
„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”
To była wycieczka, którą z pewnością zapamiętamy na długo – wszyscy byliśmy niemalże oczarowani pięknem zabytków oraz artefaktów, które zobaczyliśmy. Okazuje się, że żeby przespacerować się szlakiem wyznaczonym przez naszych przodków, nie trzeba wcale wyjeżdżać do Gniezna czy Krakowa – nasza okolica również skrywa wiele ciekawych historii, które tylko czekają na to, aby je odkryć i przeżyć na nowo!