Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.
Rok 2017 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Łódzkiego Rokiem Stanisława Władysława Reymonta. Również ważny jest fakt, iż w tym roku przypada 150 rocznica urodzin tego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy w historii. Pierwszy Noblista Polski Niepodległej, autor chłopskiej epopei która znalazła się w kanonie lektur szkół ponadgimnazjalnych. Piewca literackiego obrazu Łodzi jak również prowincji urodził się na Ziemi Łódzkiej.
Z tej okazji uczennice Małgosia Tylke i Marysia Włodarczyk brały udział w wydarzeniu festiwalowym „Malowanie Reymonta” w Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie Łódzkim. Do uczestniczek należało wybrać fragment z utworów Wł. Reymonta i przenieść go w dowolnej technice malarskiej na płótno. Małgosia wybrała fragment przedstawiający wykopki. Marysia przedstawiła bohaterów Jagnę i Macieja w orszaku ślubnym. Na uczestników wydarzenia czekały przygotowane sztalugi , farby akrylowe, akwarelowe, terpentyna, pędzle i pod okiem p. Woli instruktorki rozpoczął się przyjemny czas twórczy…..
W trakcie malowania odczytywane były fragmenty pochodzące z twórczości Wł. Reymonta „Chłopów”, „Ziemi Obiecanej” i „Wampira”… Panowała przyjazna atmosfera pełna skupienia i radosnej pracy….
Fragment „Chłopów” – opis wykopków
….Rzędy kobiet czerwieniły się na kopaniskach…rozlegał się grochot zsypywanych do wozów kartofli…..miejscami orano jeszcze pod siew…stada krów srokatych pasły się na ugorach…długie, popielate zagony rdzawiły się młodą szczotką zbóż wschodzących…. To gęsi niby płaty śniegów bieliły się na wytartych, zrudziałych łąkach…krowa gdzieś zaryczała..ogniska się paliły i długie, niebieskie warkocze dymów ciągnęły się nad zagonami …wóz zaturkotał albo pług zgrzytnął o kamienie…to cisza obejmowała ziemię na chwilę, że słychać było głuchy bełkot rzeki i turkot młyna, schowanego za wsią, w zbitym gąszczu drzew pożółkłych…
Cieszymy się, że pogłębiamy wiedzę o Wł. Reymoncie i promujemy jego twórczość poprzez współpracę bibliotek, naszej szkolnej „Przedwiośnie” oraz Miejskiej Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim.